We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis Origine 22.1 cm (8.7") Folio Black
SKU
048047
£22.33
£18.61
Out Of Stock - Contact for availability
Origine Folio, 8.7", Samsung Galaxy Tab A7 Lite, Black
- Dedicated folio protective case
- 2 usage positions: photo & video mode and keyboard mode
- Leather effect
- Access to all ports and functionalities
- Compatible : SM-T220 / SM-T225
Category: Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 8.7 " |
| SKU | 048047 |
| EAN | 3700992524153 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
To fully protect your Galaxy Tab A7 Lite 8.7'' against everyday bumps and scratches, we have designed the shockproof tablet case. It gives your tablet permanent protection thanks to its flap. Also, for maximum comfort, this protective case gives you the option to use your tablet in two different ways: keyboard mode and viewing mode for photos and videos. Its flap also provides additional usability with its automatic tablet sleep/wake function. Available in 3 colours and a faux leather finish, the protective case gives you permanent protection in style, all to your taste.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A7 Lite |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A7 Lite |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 130 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 217 mm |
| Weight | 154 g |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 17 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 201 g |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 17 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 201 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |