We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis EDGE 17.8 cm (7") Folio Transparent
SKU
060008
- Transparent
- flexible and adjusted case
- Hard-wearing material flap
- Air Cell System: 4 reinforced corners
- Edges system: screen protection
- Dedicated protective case
- Folio with hard-wearing material
- Air Cell System: Air cell on each of the 4 corners composed of multiple flexible ridges
- Edges System: Protect the screen in the event of a fall
- Access to all ports and functionalities
- Packaging 100% recyclable
Category: Cases
| Product main colour | Transparent |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Maximum screen size | 7 " |
| SKU | 060008 |
| EAN | 3700992521978 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This flexible protective case with a flap and 4 reinforced corners will effectively protects your device against scratched and drops during use or transport. Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches. Its flap will also provide you an additional screen protection of your Tab M7 (TB 7305). This folio is also designed to be use as an ergonomic support. A stylus holder is included for more convenience.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Tab M7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Tab M7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Flap closure |
| Product main colour | Transparent |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Closure type | Flap closure |