We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis C2 25.6 cm (10.1") Folio Black
SKU
029022
- Dedicated folio protective case
- 2 usage positions: photo & video mode and keyboard mode
- Elastic strap inside the flap
- Stylus holder
- Leather effect
- Velour-effect interior lining
- Access to all ports and functionalities
Category: Cases
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 10.1 " |
| Material | Faux leather |
| SKU | 029022 |
| EAN | 3700992517421 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
The C2 Case has been designed to completely protect your Galaxy Tab against daily shocks, scratches and impacts whether you are carrying it or using it. Specially designed for your Galaxy Tab A 2019 10.1'', it provides improved screen protection thanks to its slim and rugged flap. The elastic strap makes it easy to hold. It’s two user positions (keyboard mode or photo & video mode), ensures the best possible usability. All your device’s functions are accessible thanks to the case’s precision cutouts. It also has automatic standby and wake-up functionality. It’s subtle design, faux leather finish and stylus holder make it a must-have accessory for everyday use.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Not supported |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Not supported |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 244 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 244 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |