We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 061005 tablet case 26.4 cm (10.4") Cover Transparent
SKU
061005
£14.36
£11.97
Out Of Stock - Contact for availability
R series protective case with reinforced corners for Galaxy Tab A7 10.4''
- Custom-made rugged case
- 4 corners with Air Cell System
- Flexible case
Category: Cases
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 10.4 " |
| Product colour | Transparent |
| SKU | 061005 |
| EAN | 3700992520681 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
This flexible protective case with 4 reinforced corners will effectively protects your device against scratched and drops during use or transport. Thanks to its transparent protection, the design of your device will be both highlighted and protected against accidental impacts and possible scratches of your Galaxy Tab A7 10.4'' device.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 26.4 cm (10.4") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A7 |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | No |
| Maximum screen size | 26.4 cm (10.4") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy Tab A7 |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Not applicable |
| Product main colour | Transparent |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | No |
| Closure type | Not applicable |
| Packaging data | |
| Package weight | 110 g |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 110 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |