We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mobilis 051032 tablet case 21.3 cm (8.4") Folio Black
SKU
051032
£84.04
£70.03
Out Of Stock - Contact for availability
Activ Pack folio protective case for MediaPad M5 8.4"
- Dedicated IK08 standard folio protective case
- Drop-resistant: up to 50 drops from 1.2m
- Patented shock-resistant systems
- Ergonomic accessories and portability included
Category: Cases
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Huawei |
| Maximum screen size | 8.4 " |
| Product colour | Black |
| SKU | 051032 |
| EAN | 3700992515939 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | Out of Stock |
The ACTIV PACK case can withstand more than 50 drops from a height of 1.2m and has achieved IK08 standard in terms of shock-resistance. This case includes a shoulder strap, an elastic hand strap and a stylus holder. Perfect for semi-mobile use onsite or even in the office, it will accompany you during each trip. This permanent protection and transport solution will allow you to work comfortably thanks to its ergonomic accessories as well as its structure allowing you to keep the protection during the use of your tablet.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 21.3 cm (8.4") |
| Brand compatibility | Huawei |
| Compatibility | MediaPad M5 8.4" |
| Protection features | Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Maximum screen size | 21.3 cm (8.4") |
| Brand compatibility | Huawei |
| Compatibility | MediaPad M5 8.4" |
| Protection features | Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Rubberband |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Closure type | Rubberband |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 500 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |