We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microchip Technology 2279600-R Serial Attached SCSI (SAS) cable 0.8 m 6 Gbit/s Multicolour, White
SKU
2279600-R
£27.50
£22.92
Out Of Stock - Contact for availability
mini SAS HD ×4 (SFF-8643) - 4 ×1 Serial ATA, 0.8 m
Category: Serial Attached SCSI (SAS) Cables
| SKU | 2279600-R |
|---|---|
| EAN | 0760884157022 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Availability | Out of Stock |
This internal mini SAS HD ×4 (SFF-8643) to 4 ×1 Serial ATA adapter-based fan-out cable with sideband signals (SFF-8448) connects a SAS/SATA adapter to SATA disks or a SAS/SATA backplane.
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate (max) | 6 Gbit/s |
| Connector 1 form factor | Right |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Compatible products | HBA 1000 Series, Series 8/8Q RAID, Series 7/7Q/7H/7He |
| Connector 2 | 4 ×1 Serial ATA |
| Connector 1 | mini SAS HD ×4 (SFF-8643) |
| Product colour | Multicolour, White |
| Cable length | 0.8 m |
| Technical details | |
| Compatible products | HBA 1000 Series, Series 8/8Q RAID, Series 7/7Q/7H/7He |
| Cable length | 0.8 m |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Multicolour, White |
| Ports & interfaces | |
| Connector 1 form factor | Right |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | 4 ×1 Serial ATA |
| Connector 1 | mini SAS HD ×4 (SFF-8643) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.8 m |