We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition 96GB PCIe Accelerator for
| SKU | S6A73C |
|---|---|
| EAN | 0190017794198 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
Develop and Deploy AI at Any Scale
Build new AI models with supervised or unsupervised training for generative AI, computer vision, large language models (LLM), scientific discovery, and financial market modeling with NVIDIA accelerators and HPE Cray systems.
Get real-time inference for computer vision, natural language processing, fraud detection, predictive maintenance, and medical imaging with NVIDIA accelerators and HPE ProLiant Compute Servers.
NVIDIA Accelerators for HPE improve computational performance, dramatically reducing the completion time for parallel tasks, offering quicker time to solutions.
NVIDIA Qualified and NVIDIA Certified HPE Servers
NVIDIA Accelerators for HPE undergo thermal, mechanical, power, and signal integrity qualification to validate that the accelerator is fully functional in the server. NVIDIA Qualified configurations are supported for production use.
NVIDIA Certified HPE servers are tested to validate both multi-GPU and multi-node performance for a diverse set of workloads to deliver excellent application performance, manageability, security, and scalability.
HPE Integrated Lights-Out (iLO) Management
HPE iLO server management software enables you to securely configure, monitor, and update your NVIDIA Accelerators for HPE seamlessly, from anywhere in the world.
HPE iLO is an embedded technology that helps simplify server and accelerator set up, health monitoring, power, and thermal control, utilizing HPE's Silicon Root of Trust.
What is new supporting point:
NVIDIA RTX A400 4GB PCIe LP Brkt PCIe Accelerator for HPE
NVIDIA RTX PRO 4500 Blackwell Server Edition 32 GB PCIe Accelerator for HPE (for China/HK)
NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition 96 GB PCIe Accelerator for HPE
NVIDIA RTX PRO 6000D Blackwell Server Edition 84 GB PCIe Accelerator for HPE (for China/HK)
NVIDIA RTX A400 4GB PCIe ATX Brkt PCIe Accelerator for HPE
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| Graphics processor | RTX PRO 6000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 96 GB |
| Memory bandwidth (max) | 1597 GB/s |
| Memory bus | 512 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| Performance | |
|---|---|
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Power | |
| Power consumption (max) | 600 W |
| Technical details | |
| TV tuner integrated | No |
| Compatible products | HPE Mainstream Compute Platforms |
| Harmonized System (HS) code | 8473.30 |
| Other features | |
| Compatible products | HPE Mainstream Compute Platforms |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 8473.30 |