We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Networking X140 40G QSFP+ MPO SR4 Transceiver
SKU
JG325B
£2,785.21
£2,321.01
Out Of Stock - Contact for availability
Networking X140 40G QSFP+ MPO SR4 Transceiver
Category: Transceiver Modules
| Interface type | QSFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | SR |
| SKU | JG325B |
| EAN | 0887758936696 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | MPO |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
|---|---|
| Fiber optic connector | MPO |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 124.5 mm |
| Depth | 226.1 mm |
| Height | 63.5 mm |
| Weight | 180 g |
| Technical details | |
| Hot-Plug support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Wavelength | 850 nm |
| Weight (imperial) | 0.181 kg (0.4 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.181 kg (0.4 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |