We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Alletra Storage MP C14 1600W AC Power Supply
SKU
R7C76A
£2,049.77
£1,708.14
Out Of Stock - Contact for availability
Alletra Storage MP C14 1600W AC Power Supply
Category: Power Supply Units
| Total power | 1600 W |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| SKU | R7C76A |
| EAN | 0190017606750 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Design | |
|---|---|
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Power | |
| Total power | 1600 W |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Purpose | Server |
| Compatible products | Alletra Storage MP B10000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 458.9 mm |
| Depth | 702 mm |
| Height | 42.4 mm |
| Weight | 2.44 kg |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |