We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP USB-C to RJ45 Adapter G2
SKU
4Z534AA#ABB
Special Price
£36.60
£30.50
Regular Price
£38.40
£32.00
Out Of Stock - Contact for availability
USB-C to RJ45 Adapter G2
- Supports up to Gigabit Ethernet data rates, so you can stream and work with ease.
- The lightweight design is easy to carry, for wherever you have access to the Ethernet.
- Help IT secure and remotely manage your laptop fleet with advanced network manageability[2] features through a wired internet connection enabled by this adapter.
- Rest easy with an HP standard one-year limited warranty.
Category: Interface Cards/Adapters
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 4Z534AA#ABB |
| EAN | 0196188550175 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

High speed support
Supports up to Gigabit Ethernet data rates, so you can stream and work with ease.

Perfectly portable
The lightweight design is easy to carry, for wherever you have access to the Ethernet.
![Enables network manageability<sup>[2]</sup>](https://images.icecat.biz/img/bullets/97292396-66d9ad34704aa401438160.jpg)
Enables network manageability[2]
Help IT secure and remotely manage your laptop fleet with advanced network manageability[2] features through a wired internet connection enabled by this adapter.
Ethernet made easy
Connect your USB-C®[1] device to the Ethernet with this easy-to-carry, plug-and-play Ethernet adapter. Get the fast Internet speed of a wired Ethernet connection for fast and reliable streaming and downloads.
Connect your USB-C®[1] device to the Ethernet with this easy-to-carry, plug-and-play Ethernet adapter. Get the fast Internet speed of a wired Ethernet connection for fast and reliable streaming and downloads.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| DC-in jack | No |
| Output interface | RJ-45 |
| Host interface | USB Type-C |
| Host interface gender | Female |
| Technical details | |
| Cable length | 0.1 m |
| UNSPSC-code | 26121630 |
| Pallet weight (imperial) | 128.6 kg (283.5 lbs) |
| Master (outer) cases per pallet | 6 pc(s) |
| Interface | Gigabit Ethernet |
| Master (outer) cases per pallet layer | 48 pc(s) |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| HP segment | Home |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 20.6 mm |
| Height | 16.5 mm |
| Weight | 20 g |
| Package width | 200 mm |
| Package weight | 39 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package weight | 39 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 128.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Interface | Gigabit Ethernet |
| Cable length | 0.1 m |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| UNSPSC-code | 26121630 |
| Pallet weight (imperial) | 128.6 kg (283.5 lbs) |
| Pallet gross weight | 128.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 6 pc(s) |