We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Epson TM-88VI Serial Ethernet USB Printer only
SKU
2HV25AA
Special Price
£385.15
£320.96
Regular Price
£404.06
£336.72
Out Of Stock - Contact for availability
Epson TM-88VI Serial Ethernet USB Printer only
Category: POS Printers
| Print technology | Thermal |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| SKU | 2HV25AA |
| EAN | 0191628418268 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Printing | |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 350 mm/sec |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Performance | |
| Security algorithms | EAP-TLS, PEAP, WEP, WPA-PSK, WPA2-EAP, WPA2-PSK |
| Type | POS printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 350 mm/sec |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | Bluetooth, Ethernet, USB 2.0 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 3.0+HS |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Network | |
| Security algorithms | EAP-TLS, PEAP, WEP, WPA-PSK, WPA2-EAP, WPA2-PSK |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Print technology | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 350 mm/sec |
| Print quality | |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Technical details | |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 |
| Security algorithms | EAP-TLS, PEAP, WEP, WPA-PSK, WPA2-EAP, WPA2-PSK |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows (APD, OPOS, OPOS for .NET, JavaPOS); Microsoft Windows 8.1 / iOS / Android (ePOS-Print SDK); Microsoft Windows 10; Mac OS X; Linux (CUPS, JavaPOS) |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Box contents | TM-T88VI printer; Thermal roll paper; Roll paper guide; Screws; Setup guide; CD (drivers, utilities, and documentation) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Features | |
|---|---|
| Security algorithms | EAP-TLS, PEAP, WEP, WPA-PSK, WPA2-EAP, WPA2-PSK |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power supply type | DC |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows (APD, OPOS, OPOS for .NET, JavaPOS); Microsoft Windows 8.1 / iOS / Android (ePOS-Print SDK); Microsoft Windows 10; Mac OS X; Linux (CUPS, JavaPOS) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 145 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows (APD, OPOS, OPOS for .NET, JavaPOS); Microsoft Windows 8.1 / iOS / Android (ePOS-Print SDK); Microsoft Windows 10; Mac OS X; Linux (CUPS, JavaPOS) |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 43212112 |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |