We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GTS HPR3-LI handheld mobile computer spare part Battery
SKU
HPR3-LI
£86.52
£72.10
Out Of Stock - Contact for availability
Li-Ion, 1620 mAh, 7.4V, 47.9x57.5x26.3mm, 87.3g
Category: Handheld Mobile Computer Spare Parts
| Brand compatibility | Intermec |
|---|---|
| Product type | Battery |
| SKU | HPR3-LI |
| EAN | 0606246654733 |
| Manufacturer | GTS |
| Availability | Out of Stock |
Rechargeable battery for Intermec PR2 / PR3 printers
The HPR3-Li is a rechargeable battery used to power the Intermec PR2 / PR3 series printers. This battery is a direct replacement for the OEM P/N 1013AB01 battery.
The HPR3-Li is a rechargeable battery used to power the Intermec PR2 / PR3 series printers. This battery is a direct replacement for the OEM P/N 1013AB01 battery.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Brand compatibility | Intermec |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1620 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 47.9 mm |
| Depth | 57.5 mm |
| Height | 26.3 mm |
| Weight | 87.3 g |