We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac GMPXXA tablet screen protector Clear screen protector 1 pc(s)
SKU
GMPXXA
Category: Screen Protectors
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
|---|---|
| Brand compatibility | Getac |
| Screen protector type | Clear screen protector |
| SKU | GMPXXA |
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
This anti-static protection film is designed to ensure safe operations of the ZX70-Ex in hazardous environments. The innovative layer of coating minimizes the buildup of static electrical charges on the screen surface while protecting the screen from scratches and abrasions. It also prevents the possibility of a static electrical discharge potentially igniting flammable or combustible materials in the air, while also maintaining excellent surface responsiveness.
| Features | |
|---|---|
| Screen protector type | Clear screen protector |
| Brand compatibility | Getac |
| Compatibility | ZX70-Ex |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Protection features | Abrasion resistant, Scratch resistant, Static proof |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 117.5 mm |
| Depth | 193.3 mm |
| Height | 0.15 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |