We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac GDOFUN mobile device dock station Tablet Black
SKU
GDOFUN
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | GDOFUN |
|---|---|
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
The Getac office dock brings out multiple I/O ports for connecting essential peripheral devices in the office environment. Through the integrated ethernet, RS232, or USB connections, users can quickly collect and synchronize field data with central offices for real-time reporting and analytics. The HDMI and VGA ports also provide a convenient solution for sharing presentations or worksheets from a larger screen.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Getac |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB hub | Yes |
| Serial ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power consumption (max) | 90 W |
| Suitable for use in country/location | USA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 159.7 mm |
| Depth | 209.9 mm |
| Height | 229.1 mm |
| Weight | 810 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Adapter included | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| USB hub | Yes |