We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac GDKBU7 mobile device keyboard Black USB US English
SKU
GDKBU7
£606.32
£505.27
Out Of Stock - Contact for availability
Getac Rugged Keyboard, with Smart card and LF/HF RFID, USB 2.0, 870g, US
Category: Keyboards
| Device interface | USB |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| SKU | GDKBU7 |
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
The Getac Rugged Keyboard is designed with VESA and AMPS mounting capability that allow it to be placed firmly in the vehicle. It has gone through vigorous test that comply with MIL-STD 810G and IP65. It also features with 88 full sized keys, red LED backlight with five levels of brightness and impressive key response that will truly enhance user experience.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard language | US English |
| Keyboard number of keys | 82 |
| Performance | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Red |
| Brand compatibility | Getac |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.83 m |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Pro |
| Keyboard language | US English |
| Keyboard number of keys | 82 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.83 m |
| Power | |
| Power source | USB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Pro |
| Weight & dimensions | |
| Width | 194 mm |
| Depth | 307.7 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 870 g |