We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7300-0083 mobile device keyboard Black USB QWERTY
SKU
7300-0083
£535.45
£446.21
Out Of Stock - Contact for availability
iKey Full Travel Keyboard with Attachment Versatility and White Back Lighting
- 12 Function Keys
- 88-Key Functionality
- Integrated Backlighting
- Integrated Touchpad
- Mobile Mounting Holes
- One-Touch Emergency Key
- 1 year warranty by iKey
Category: Keyboards
| Keyboard layout | QWERTY |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| SKU | 7300-0083 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Designed to fit into existing mobile mounting systems, iKey’s new Transformer Keyboard has built-in high-speed USB hubs and modular options to accommodate multiple custom configurations, making this the ideal all-in-one, on-the-go solution. These rugged keyboards are built for use in EMS, police and service vehicles. The Transformer Keyboard is also fully sealed and is resistant to dirt, dust and spills that can ruin most keyboards.
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard number of keys | 88 |
| Performance | |
| USB hub | Yes |
| Backlight | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Vibration proof, Water resistant |
| Brand compatibility | Any brand |
| Product colour | Black |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard number of keys | 88 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | USB |
| Design | |
| Full-size keyboard | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Vibration proof, Water resistant |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 302.8 mm |
| Depth | 194.3 mm |
| Height | 31.2 mm |
| Weight | 900 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -40 - 75% |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |