We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1801-90 mobile device dock station Tablet Grey
SKU
7160-1801-90
- Barrel Key lock for theft deterrence
- VESA 75mm mounting pattern; compatible with Zirkona mounting products
- Can be mounted on a flat vertical surface
- Composite design to reduce overall weight
- Zebra’s rugged frame is required in order to work with docking station
- All features on tablet are functional while the tablet is safely docked
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | 7160-1801-90 |
|---|---|
| EAN | 0703674564921 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Combine the Zebra ET4X enterprise tablet with Gamber-Johnson’s new cradle while being the ultimate choice for drivers who want to keep things simple. The cradle keeps your tablet safe and lets you access all the features you love about your device. The camera, scanner and other features can be used while it's safely docked in the cradle. If needed, you can even lock your cradle for extra tablet security.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Zebra |
| Compatibility | ET4X 8" |
| Product colour | Grey |
| Material | Composite |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| USB hub | No |
| Bluetooth | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 196.9 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 256.5 mm |
| Weight | 590 g |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| USB hub | No |