We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Gamber-Johnson 7160-1368-20 mobile device dock station Tablet Black
SKU
7160-1368-20
£226.16
£188.47
Out Of Stock - Contact for availability
2xUSB-A, 1.5A, 236x38x171mm, 500g, Composite, Black
- Designed for the Samsung Galaxy Tab Active2 rugged tablet with rugged case
- Dual powered USB ports; 1.5A for each port for connecting peripheral devices
- Access to all control buttons, camera, ports and stylus while the tablet is safely docked
- POGO pin connector and internal power supply provides power to charge the Samsung tablet while docked
- Push-button lock with key for theft deterrence
- VESA 75mm and AMPS mounting patterns; compatible with Zirkona mounting products
- Approximately 72” (182 cm) power cable with bare wire end
- Can be mounted on a flat vertical surface
- Composite design for reduced overall weight
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | 7160-1368-20 |
|---|---|
| EAN | 0041898989077 |
| Manufacturer | Gamber-Johnson |
| Availability | Out of Stock |
Samsung Galaxy Tab Active2 Dual USB Docking Station with Cigarette Lighter Connector
This is the new improved Samsung Tab Active2 docking station with dual powered USBs. Each USB port will deliver 1.5A of power and has an integrated cable restsraint system. The docking station is compact, lockable, and can be used with one hand. Easily connect this docking station to your vehicle with the cigarette lighter connector and this dock will provide power to your tablet's battery so it will stay charged and ready to go.
This is the new improved Samsung Tab Active2 docking station with dual powered USBs. Each USB port will deliver 1.5A of power and has an integrated cable restsraint system. The docking station is compact, lockable, and can be used with one hand. Easily connect this docking station to your vehicle with the cigarette lighter connector and this dock will provide power to your tablet's battery so it will stay charged and ready to go.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab Active2 |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Ports & interfaces | |
| Docking connector type | Samsung Pogo Connector |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| Power | |
| Power source type | Cigar lighter |
| DC output current | 1.5 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1.82 m |
| Width | 236 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 171 mm |
| Weight | 500 g |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Composite |
| Technical details | |
| Cable length | 1.82 m |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |