We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ergonomic Solutions TabPOS Tablet & mPOS TabTilt on 120mm SP1 pole with rotation slot
SKU
SPM126-02
- Compatible with a wide range of tablets using the VESA 40 x 40 mounting standard
- 210° rotation and 90° swivel from portrait to landscape – ideal for shared operator-customer use
- 65° tilt angle for improved ergonomic access and device visibility
- 5 kg max load capacity
- 5-year warranty
Category: POS System Accessories
TabTilt on 120mm SP1 pole with rotation slot
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Minimum VESA mount | 40 x 40 mm |
| Maximum VESA mount | 40 x 40 mm |
| Angle of rotation | 210° |
| Cable management | Yes |
| Lock type | ClickSafe |
| Height adjustment | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 103.6 mm |
| Depth | 103.6 mm |
| Height | 177.6 mm |
| Weight | 600 g |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 630 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 630 g |
| Technical details | |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net weight | 251.8 kg |
| Pallet net height | 175 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Compliance certificates | REACH |
| Version | 1.1 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |