We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ergonomic Solutions TabPOS Tablet & mPOS Dock and Charge, Dock and Pole only
SKU
SPDC002-UK-02
- Designed to securely dock tablets from Apple and Samsung using the TabPOS Dock & Charge enclosure
- Supports both wall and counter mounting for flexible installation options
- Magnetic alignment ensures fast, seamless docking in portrait or landscape mode
- Compatible with USB-C power delivery and optional payment terminal mounting
- Includes power supply tailored for UK standards (Type G plug)
- 5-year warranty on metal parts and 2-year warranty on plastic parts
Category: POS System Accessories
SpacePole TabPOS, Dock and pole only, for Dock and Charge Frame
| Features | |
|---|---|
| Product type | POS mount |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Cable management | Yes |
| Compatibility | Galaxy Tab A, Galaxy Tab S, iPad, iPad Air, iPad Pro |
| Brand compatibility | Universal |
| Lock type | Push lock |
| Height adjustment | No |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 109.5 mm |
| Depth | 108.8 mm |
| Height | 173.9 mm |
| Weight | 770 g |
| Pole diameter | 3.8 cm |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 138 mm |
| Package weight | 810 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 138 mm |
| Package weight | 810 g |
| Technical details | |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net weight | 199.6 kg |
| Pallet net height | 165 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Compliance certificates | REACH |
| Version | 1.0 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8473308000 |