We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Elo Touch Solutions IDS Touch stylus pen 26 g Black
SKU
E216215
£190.70
£158.92
Out Of Stock - Contact for availability
Active Stylus for PCAP IDS Displays, 144.2 x 16 mm, 26 g
Category: Stylus Pens
| SKU | E216215 |
|---|---|
| EAN | 0843173102542 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | Out of Stock |
Elo active stylus for IDS 03/04 series (PCAP only)?
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 144.2 mm |
| Depth | 16 mm |
| Suitable for touchscreen type | Capacitive |
| Bluetooth | No |
| Brand compatibility | Elo Touch Solutions |
| Buttons quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| Compatibility | 5053L, 5553L, 6553L |
| Battery type | AA |
| Features | |
| Suitable for touchscreen type | Capacitive |
| Bluetooth | No |
| Brand compatibility | Elo Touch Solutions |
| Buttons quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| Compatibility | 5053L, 5553L, 6553L |
| Battery type | AA |
| Device compatibility | Handheld mobile computer |
| Number of batteries supported | 1 |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Tip colour | Black |
| Automatic on/off | Yes |
| Battery | |
| Battery type | AA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 144.2 mm |
| Depth | 16 mm |
| Weight | 26 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |