We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CUSTOM P-RANGER RP340 handheld mobile computer 12.7 cm (5") 1280 x 720 pixels 189 g Black
SKU
93DKZ013100L33
£513.90
£428.25
Out Of Stock - Contact for availability
Mobile Computer RP340, 5" 1280 x 720, 1D/2D Scanner, Dual SIM, NFC, USB C, IP67
Category: Handheld Mobile Computers
| Display | 5" 1280 x 720 pixels |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| SKU | 93DKZ013100L33 |
| Manufacturer | CUSTOM |
| Availability | Out of Stock |
INCREASE THE PRODUCTIVITY WITH P-RANGER AND OFFER AN ADVANCED SERVICE TO YOUR CUSTOMERS
With the handheld computers of P-RANGER family you can improve the touch computing performances of prosumer category. The management of P-RANGER is easy and fast, thanks to Android that offer a new intuitive platform guaranteeing to the user an extraordinary experience. All the business features of P-RANGER improve the abilities of the employees, maximizing the productivity and reducing the time of the operative cycles. Moreover, the devices are reinforced with LTE data module both for close and open environments. Choose P-RANGER to offer an advanced and cost-effective service to your customers!
With the handheld computers of P-RANGER family you can improve the touch computing performances of prosumer category. The management of P-RANGER is easy and fast, thanks to Android that offer a new intuitive platform guaranteeing to the user an extraordinary experience. All the business features of P-RANGER improve the abilities of the employees, maximizing the productivity and reducing the time of the operative cycles. Moreover, the devices are reinforced with LTE data module both for close and open environments. Choose P-RANGER to offer an advanced and cost-effective service to your customers!
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Memory | |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| ROM capacity | 16 MB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC |
| Processor | |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Built-in processor | Yes |
| Number of cores | 8 |
| Processor model | MTK6753 |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Data network | GSM, LTE, WCDMA |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Performance | |
| Barcode reader | Yes |
| Drop proof | Yes |
| Drop proof | 122 cm |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, EAN-13, EAN-8, Planet, U.P.C. |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Black |
| Certification | MIL-STD-810G |
| Sensors | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system version | 7.0 |
| Operating system installed | Android |
| Power | |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76 mm |
| Depth | 15.6 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 189 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Data transmission | |
| Data network | GSM, LTE, WCDMA |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Technical details | |
| Barcode reader | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Drop proof | Yes |
| Drop proof | 122 cm |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, EAN-13, EAN-8, Planet, U.P.C. |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Black |
| Certification | MIL-STD-810G |