We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CUSTOM P-RANGER handheld mobile computer 12.7 cm (5") 1280 x 720 pixels 177 g Black
SKU
93DKZ012900L33
£390.19
£325.16
Out Of Stock - Contact for availability
5", 1280x720px, 16GB ROM, 2GB RAM, Wi-Fi/Bluetooth 4.0, 165x15.6x76mm, 177g
Category: Handheld Mobile Computers
| Display | 5" 1280 x 720 pixels |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| SKU | 93DKZ012900L33 |
| Manufacturer | CUSTOM |
| Availability | Out of Stock |
INCREASE THE PRODUCTIVITY WITH P-RANGER AND OFFER AN ADVANCED SERVICE TO YOUR CUSTOMERS With the handheld computers of P-RANGER family you can improve the touch computing performances of prosumer category. The management of P-RANGER is easy and fast, thanks to Android that offer a new intuitive platform guaranteeing to the user an extraordinary experience. All the business features of P-RANGER improve the abilities of the employees, maximizing the productivity and reducing the time of the operative cycles. Moreover, the devices are reinforced with LTE data module both for close and open environments. Choose P-RANGER to offer an advanced and cost-effective service to your customers!
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Memory | |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| ROM capacity | 16 MB |
| Compatible memory cards | SD |
| RAM capacity | 2 GB |
| Software | |
| Operating system version | 7.0 |
| Operating system installed | Android |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| GSM bands supported | 850,900,1800,1900 MHz |
| Data network | 3G, 4G, GSM, LTE, WCDMA |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data network | 3G, 4G, GSM, LTE, WCDMA |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Power | |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Depth | 15.6 mm |
| Height | 76 mm |
| Weight | 177 g |
| Technical details | |
| Drop proof | Yes |
| Drop proof | 122 cm |
| Product colour | Black |