We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CUSTOM P-RANGER A12 handheld mobile computer 12.7 cm (5") 1280 x 720 pixels 265 g Black
SKU
93DKZ014100L33
£605.99
£504.99
Out Of Stock - Contact for availability
5", 1280x720px, 16GB ROM, 2GB RAM, Wi-Fi/Bluetooth 4.0, 165x15.6x76mm, 186g
Category: Handheld Mobile Computers
| Display | 5" 1280 x 720 pixels |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| SKU | 93DKZ014100L33 |
| Manufacturer | CUSTOM |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Rugged Android 12 handheld computer with barcode scanner
With the P-RANGER handheld computer you can improve the touch computing experience versus consumer grade devices. The management of the P-RANGER is easy and fast thanks to Android which offers a new intuitive platform, guaranteeing an extraordinary user experience. All the business features of the P-RANGER improve the capabilities of employees, maximizing productivity and streamlining workflows. Moreover, the device supports LTE data for both open and closed environments.
With the P-RANGER handheld computer you can improve the touch computing experience versus consumer grade devices. The management of the P-RANGER is easy and fast thanks to Android which offers a new intuitive platform, guaranteeing an extraordinary user experience. All the business features of the P-RANGER improve the capabilities of employees, maximizing productivity and streamlining workflows. Moreover, the device supports LTE data for both open and closed environments.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display diagonal | 12.7 cm (5") |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Flash memory | 64 GB |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Number of cores | 8 |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| GSM bands supported | 850,900,1800,1900 MHz |
| Data network | 3G, 4G, GSM, LTE, WCDMA |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| SIM card type | MicroSIM |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Performance | |
| Barcode reader | Yes |
| Drop proof | Yes |
| Drop proof | 120 cm |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Code 39, Data Matrix, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, PDF417, Trioptic |
| Product colour | Black |
| Scanner type | 1D/2D |
| Software | |
|---|---|
| Operating system version | 12 |
| Operating system installed | Android |
| Power | |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Depth | 15.6 mm |
| Height | 76 mm |
| Weight | 265 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Data transmission | |
| Data network | 3G, 4G, GSM, LTE, WCDMA |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Technical details | |
| Barcode reader | Yes |
| Drop proof | Yes |
| Drop proof | 120 cm |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Code 39, Data Matrix, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, PDF417, Trioptic |
| Product colour | Black |
| Scanner type | 1D/2D |