We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear PABX Adapter Master/Analogue RJ45 Male to BT Female
SKU
COTELA070
£5.21
£4.34
Out Of Stock - Contact for availability
PABX Adapter Master/Analogue RJ45 Male to BT Female
- Connector 1: RJ45 Male
- Connector 2: BT Female
- Gold plated contacts
- Colour: White
- Barcode: 5035624004566
Category: Telephone Cables
| SKU | COTELA070 |
|---|---|
| EAN | 5054629763230 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Out of Stock |
You need to connect your analogue telephone to an RJ45 based network system, using an adapter that is designed to withstand day to day usage.
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | BT |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.16 m |
| Country of origin | China |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.5 g |
| Weight | 30 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 255 mm |
| Technical details | |
| Weight | 30 g |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.16 m |
| Ports & interfaces | |
| Connector 2 | BT |
| Connector 1 | RJ-45 |