We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear HDMI to USB Type C Active 4K Adapter - Male to Female
SKU
26-0410
£38.22
£31.85
Out Of Stock - Contact for availability
HDMI to USB Type C Active 4K Adapter - Male to Female
- Connector 1: HDMI Male
- Connector 2: USB 3.1 Type C Female
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 100mm
- Cable Colour: Black
- Shell Colour: Grey
Category: USB Graphics Adapters
| SKU | 26-0410 |
|---|---|
| EAN | 5035624049819 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Out of Stock |
Our HDMI to USB Type C adapter connects your HDMI source to your display device that features a USB Type C socket. Delivering a higher resolution, faster refresh rate, deeper colours and no lag all from a single cable. Allowing you to get the most out of your devices.
| Performance | |
|---|---|
| Supported video modes | 2160p |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Certification | REACH |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 2 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 2 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |