We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m 3.5mm Stereo Jack Audio Extension Cable - Male to Female - Gold Connectors
SKU
23-5030
- Connector 1: 3.5mm Male
- Connector 2: 3.5mm Female
- Gold plated connectors
- Cable length: 3m
- Colour: Black
Category: Audio Cables
| SKU | 23-5030 |
|---|---|
| EAN | 5035624024069 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Out of Stock |
- A high quality audio cable that carries stereo sound across a variety of audio devices
- Allows you to listen to your music with superb sound quality
- Gold plated connectors provide greater connectivity for a smooth and secure stereo signal transfer enhancing your overall experience
- A flexible moulded collar at the end of the connector protects the internal wires from any undue stresses or strains
- Supplied in full retail packaging
- Allows you to listen to your music with superb sound quality
- Gold plated connectors provide greater connectivity for a smooth and secure stereo signal transfer enhancing your overall experience
- A flexible moulded collar at the end of the connector protects the internal wires from any undue stresses or strains
- Supplied in full retail packaging
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 220 mm |
| Weight | 80 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |