We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 26-2904 parallel cable Black 1.5 m
SKU
26-2904
Category: Parallel Cables
| SKU | 26-2904 |
|---|---|
| EAN | 5035624020191 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Out of Stock |
Provides a high quality connection between your PC and your parallel printer or scanner that features a 36 pin centronics socket.
Many new computers no longer feature parallel connections. Therefore older parallel devices such as printers and scanners cannot be used with them. This cable offers a cost effective solution by connecting your parallel device to a USB port on your PC, eliminating the need to invest in new equipment.
Many new computers no longer feature parallel connections. Therefore older parallel devices such as printers and scanners cannot be used with them. This cable offers a cost effective solution by connecting your parallel device to a USB port on your PC, eliminating the need to invest in new equipment.
| Technical details | |
|---|---|
| Connector type | Nickel |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 2 | C-36 |
| Connector 1 | USB A |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Features | |
| Connector type | Nickel |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 2 | C-36 |
| Connector 1 | USB A |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 225 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 225 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 580 mm |
| Master (outer) case length | 360 mm |
| Master (outer) case height | 392 mm |
| Master (outer) case gross weight | 400 g |