We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Compulocks iPad 10.9" 10th Gen Space Enclosure Glass Mount White
SKU
201MGL209IPDSW
£146.65
£122.21
Out Of Stock - Contact for availability
iPad 10.9", 10th Gen, (2022) , "Space" Enclosure - White
- Comprising Compulocks’ innovative adhesive Hive system and 100x100 VESA wall bracket
- Securely displays any iPad by combining with our dedicated Space Enclosures
- Simple to install and can be repurposed using a dedicated tool (supplied separately)
- Powerful VHB adhesive pads to fix to glass and other smooth surfaces
- High-Grade Aluminum Enclosure
- Conceals charging cable
- Quick Lock and Unlock Keyed Lock
Category: Security Enclosures
| SKU | 201MGL209IPDSW |
|---|---|
| EAN | 0819472027756 |
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | Out of Stock |
The iPad Enclosure Glass Mount is a new solution for offices and conference suites, hotels, restaurants, etc.
| Features | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Compatibility | iPad (10th gen.) 10.9" (2022) A2757, A2777 |
| Product colour | White |
| Colour group | White |
| Material | Aluminium |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Brand compatibility | Apple |
| Weight & dimensions | |
| Width | 309.6 mm |
| Depth | 24.5 mm |
| Height | 232.2 mm |
| Stand width | 11.4 cm |
| Stand depth | 2.26 cm |
| Stand height | 11.4 cm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Lock type | Key |
| Compatibility | iPad (10th gen.) 10.9" (2022) A2757, A2777 |
| Product colour | White |
| Colour group | White |
| Material | Aluminium |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |