We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Compulocks 827W13PAPX4W tablet security enclosure White 33 cm (13")
SKU
827W13PAPX4W
£214.84
£179.03
Out Of Stock - Contact for availability
iPad Pro M4 & M5 13" Enclosure Swing Wall Mount - Apex Swing Arm
- Sleek metal frame
- Quick keyed access
- Tilt, pan, and swing for multiple display angles
- Exposed front and back cameras and sensors
Category: Security Enclosures
| SKU | 827W13PAPX4W |
|---|---|
| EAN | 0810157341525 |
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | Out of Stock |
Our adjustable Swing Arm paired with the Apex iPad enclosure can be mounted on any flat surface, countertop, or wall, making it a secure and interactive display or kiosk.
This versatile mount allows for horizontal or vertical swinging with screen tilt.
The Swing Arm extends up to 9.97 inches from the wall, and its two joints make it ideal for corners, under cabinets, or limited counter space.
The Apex iPad enclosure has a sleek metal frame for enhanced ventilation and easy access to buttons and inputs.
As with all our tablet designs, the iPad can be continuously charged while enclosed, and peripheral cables can remain plugged in while mounted.
This versatile mount allows for horizontal or vertical swinging with screen tilt.
The Swing Arm extends up to 9.97 inches from the wall, and its two joints make it ideal for corners, under cabinets, or limited counter space.
The Apex iPad enclosure has a sleek metal frame for enhanced ventilation and easy access to buttons and inputs.
As with all our tablet designs, the iPad can be continuously charged while enclosed, and peripheral cables can remain plugged in while mounted.
| Features | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Compatibility | iPad Pro M4 | 13" | 2024 | A2925, A2926, A3007 iPad Pro M5 | 13" | 2025 | A3360, A3361, A3362 |
| Product colour | White |
| Material | Metal |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Cable management | Yes |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Mounting type | Wall |
| Brand compatibility | Apple |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Rotating | Yes |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Compatibility | iPad Pro M4 | 13" | 2024 | A2925, A2926, A3007 iPad Pro M5 | 13" | 2025 | A3360, A3361, A3362 |
| Product colour | White |
| Material | Metal |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Cable management | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Tilt adjustment | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |