We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Compulocks 159W13PAPX4W tablet security enclosure White 33 cm (13")
SKU
159W13PAPX4W
£219.07
£182.56
Out Of Stock - Contact for availability
iPad Pro M4 & M5 13", Enclosure Flexible Counter Stand - Apex Flex
- Sleek metal frame
- Quick keyed access
- Bendable arm great for corners, wall mounting, and where counter space is limited
- Exposed front and back cameras and sensors
- 10 mm diameter through arm cable management
Category: Security Enclosures
| SKU | 159W13PAPX4W |
|---|---|
| Manufacturer | Compulocks |
| Availability | Out of Stock |
The iPad Apex enclosure with the Flex arm provides a compact and secure solution featuring a stylish metal frame, convenient keyed access, and an adaptable extending arm for versatile positioning.
They ensure full camera and sensor functionality while allowing direct access to charging cables, making them perfect for sleek and interactive displays.
They ensure full camera and sensor functionality while allowing direct access to charging cables, making them perfect for sleek and interactive displays.
| Features | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Compatibility | iPad Pro M4 | 13" | 2024 | A2925, A2926, A3007 iPad Pro M5 | 13" | 2025 | A3360, A3361, A3362 |
| Product colour | White |
| Material | Metal |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Cable management | Yes |
| Covered home button | No |
| Covered front camera | No |
| Mounting type | Counter |
| Brand compatibility | Apple |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Compatibility | iPad Pro M4 | 13" | 2024 | A2925, A2926, A3007 iPad Pro M5 | 13" | 2025 | A3360, A3361, A3362 |
| Product colour | White |
| Material | Metal |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Cable management | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |