We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Wireless Microphone Kit for IP Conference Phone 8832, Includes 2 Microphones, Charging Tray, 18W Power Adapter and USB-C Cable, 1-Year Standard Replacement Warranty (CP-8832-MIC-WLS-E=)
SKU
CP-8832-MIC-WLS-E=
£583.57
£486.31
Out Of Stock - Contact for availability
Wireless Microphone Kit for IP Conference Phone 8832, Includes 2 Microphones, Charging Tray, 18W Power Adapter and USB-C Cable, 1-Year Standard Replacement Warranty (CP-8832-MIC-WLS-E=)
- EXPANSION CONFERENCE MICROPHONES: Expand the functionality of the Cisco IP Conference Phone 8832
- DESIGNED FOR LARGE CONFERENCE ROOMS: Wireless extension microphone kit allows the phone to cover any 20x40-foot room with up to 26 participants
- Digital Enhanced Cordless Telecommunication (DECT) TECHNOLOGY: High-quality wireless audio
- DUAL MICS: Includes two wireless microphones, charging tray, 18W power adapter and USB-C cable
- PEACE OF MIND: 1-year standard replacement warranty
Category: Video Conferencing Accessories
| Product colour | Silver |
|---|---|
| Product type | Microphone |
| SKU | CP-8832-MIC-WLS-E= |
| EAN | 0889728146920 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco Wireless Microphone Kit significantly increases the range of the Cisco IP Conference Phone 8832, allowing more people to be heard in larger conference rooms. The base unit alone provides 360-degree coverage for any 20x20-foot room with up to 10 participants. The wireless extension microphone kit allows the phone to cover any 20x40-foot room with up to 26 participants
| Features | |
|---|---|
| Product type | Microphone |
| Product colour | Silver |
| Placement supported | Desk |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 228.6 mm |
| Package depth | 241 mm |
| Package height | 63.5 mm |
| Package weight | 770.98 g |
| Packaging content | |
| Quantity | 2 |