We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco CW-ANT-GPS1-M-00 network antenna MMCX 5 dBi
SKU
CW-ANT-GPS1-M-00
Category: Network Antennas
| SKU | CW-ANT-GPS1-M-00 |
|---|---|
| EAN | 0810087207359 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The antenna is designed for indoor or outdoor use depending on the country. CW-ANT-GPS1-M-00 is used on the CW-ACC-GPS1 accessory module. The primary use case for CW-ANT-GPS1-M-00 is as an indoor window mount. This antenna will provide geolocation information for the AP to be used by the AFC systems as required for standard power operation in 6-GHz band.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Frequency band | 1.16445–1.18845, 1.55905–1.6105 |
| Impedance | 50 Ω |
| Features | |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2 |
| Purpose | Outdoor |
| Polarization | RHCP polarization |
| Product colour | White |
| Cable length | 10 m |
| Antenna connector type | MMCX |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Frequency band | 1.16445–1.18845, 1.55905–1.6105 |
| Impedance | 50 Ω |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 277 g |
| Width | 50 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 19 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Frequency band | 1.16445–1.18845, 1.55905–1.6105 |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2 |
| Purpose | Outdoor |
| Polarization | RHCP polarization |
| Impedance | 50 Ω |
| Cable length | 10 m |
| Antenna connector type | MMCX |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |