We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco CS-CODEC-PLUS-K9 video conferencing system Ethernet LAN Group video conferencing system
SKU
CS-CODEC-PLUS-K9
£7,976.74
£6,647.28
Out Of Stock - Contact for availability
Cisco Webex Codec Plus - Stand Alone Codec Plus
Category: Video Conferencing Systems
| SKU | CS-CODEC-PLUS-K9 |
|---|---|
| EAN | 0889728200042 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
Webex™ Room Kit Plus delivers the unmatched video and audio experience customers have come to expect from Cisco. In addition, new capabilities enable even smarter meetings, smarter presentation capabilities, and smarter room and device integrations – further removing the barriers to usage and deployment of video in medium to large-sized rooms.
The Room Kit Plus – comprising a powerful codec, a quad-camera bar with integrated speakers and microphones* and the intelligent Room Navigator control panel – is ideal for rooms that seat up to 14 people. It offers sophisticated camera technologies that bring speaker-tracking and auto-framing capabilities to medium to large-sized rooms. The product is rich in functionality and experience but is priced and designed to be easily scalable to all of your conference rooms and spaces – whether registered on the premises or to the Webex cloud service.
The Room Kit Plus – comprising a powerful codec, a quad-camera bar with integrated speakers and microphones* and the intelligent Room Navigator control panel – is ideal for rooms that seat up to 14 people. It offers sophisticated camera technologies that bring speaker-tracking and auto-framing capabilities to medium to large-sized rooms. The product is rich in functionality and experience but is priced and designed to be easily scalable to all of your conference rooms and spaces – whether registered on the premises or to the Webex cloud service.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | White |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Technical details | |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | White |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Ports & interfaces | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Line-out | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| DC-in jack | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Interface module | |
| Interface module HDMI ports quantity | 5 |
| Interface module Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Interface module HDMI input ports quantity | 3 |
| Interface module HDMI output ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Features | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Power | |
| Power consumption (max) | 70 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging content | |
| Camera control unit included | Yes |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |