We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Catalyst IW9167I 7800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
SKU
IW9167IH-A-AP
£2,775.59
£2,312.99
Out Of Stock - Contact for availability
Industrial Wireless 9167I, 11ax 6E AP, internal antenna, A domain, Wi-Fi software
Category: Wireless Access Points
| SKU | IW9167IH-A-AP |
|---|---|
| EAN | 0889728572149 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Catalyst IW9167I is designed to make wireless deployments simple in outdoor and industrial environments. It is built with a cast-aluminum case that can handle water, dust, and extreme temperatures. It comes with a built-in antenna that enables high-throughput connectivity for high-density Wi-Fi clients.
The IW9167I supports Wi-Fi 6 technology and 6-GHz frequency band. That way organizations can deploy Wi-Fi 6E and get up to 1.2 GHz more spectrum to boost capacity and mitigate interference.
The IW9167I supports Wi-Fi 6 technology and 6-GHz frequency band. That way organizations can deploy Wi-Fi 6E and get up to 1.2 GHz more spectrum to boost capacity and mitigate interference.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7800 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Frequency band | 2.412 - 2.462, 5.26 - 5.32, 5.5 - 5.7, 5.745 - 5.825, 5.955 - 6.855 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11v, IEEE 802.11u, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7800 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2.412 - 2.462, 5.26 - 5.32, 5.5 - 5.7, 5.745 - 5.825, 5.955 - 6.855 GHz |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11v, IEEE 802.11u, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x |
| Software | |
| Bundled software | IOS XE Software Release 17.12.1+ |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Frequency band | 2.412 - 2.462, 5.26 - 5.32, 5.5 - 5.7, 5.745 - 5.825, 5.955 - 6.855 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11v, IEEE 802.11u, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Security | |
| Security algorithms | AES, TKIP, WPA3, WPA2, WPA, EAP-TLS, EAP-TTLS, PEAP |
| Management features | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| SFP/SFP+ slots quantity | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| DC voltage range | 24 - 48 V |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Housing material | Aluminium |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | System |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.81 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | System |
| Weight & dimensions | |
| Width | 292 mm |
| Depth | 267 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Height | 76 mm |
| Packaging data | |
| Bundled software | IOS XE Software Release 17.12.1+ |
| Packaging content | |
| Bundled software | IOS XE Software Release 17.12.1+ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |