We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Catalyst IW9167E-HZ 7800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
SKU
IW9167EH-ROW-HZ
£4,431.25
£3,692.71
Out Of Stock - Contact for availability
Industrial Wireless 9167EH-HZ, 11ax 6E AP, 8 RF ports, Rest of the World, Hazardous Locations
Category: Wireless Access Points
| SKU | IW9167EH-ROW-HZ |
|---|---|
| EAN | 0889728606462 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Catalyst IW9167E-HZ has all the capabilities, benefits, and features of the IW9167E Heavy Duty Access Point with the additional capability to deploy in Hazardous Locations (HAZLOC) around the world. Equipped with hardened ports and certified by UL, ATEX, and IECEx, the Catalyst IW9167E Heavy Duty Access Point for Hazardous Locations brings Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E, and URWB into regulated explosive environments for the first time.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7800 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11v, IEEE 802.11u, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7800 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11v, IEEE 802.11u, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11h, IEEE 802.11d, IEEE 802.11v, IEEE 802.11u, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11i, IEEE 802.1x |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Security | |
| Security algorithms | AES, TKIP, WPA3, WPA2, WPA, EAP-TLS, EAP-TTLS, PEAP |
| Management features | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| SFP/SFP+ slots quantity | 1 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| DC voltage range | 24 - 48 V |
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | System |
| Antenna | |
| Number of connectors | 9 |
| Antenna type | External |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Compliance certificates | UL, ATEX, IECEx |
| Certificates | |
| Compliance certificates | UL, ATEX, IECEx |
| Indication | |
| LED indicators | System |
| Software | |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 292 mm |
| Depth | 267 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Height | 71 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |