We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Catalyst IW9165E Black Power over Ethernet (PoE)
SKU
IW9165E-E-AP
£1,498.57
£1,248.81
Out Of Stock - Contact for availability
Industrial Wireless 9165E, 11ax 6E, 4 RF ports, E domain, Wi-Fi AP software
Category: Wireless Access Points
| SKU | IW9165E-E-AP |
|---|---|
| EAN | 0889728604482 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Catalyst IW9165E is designed to add ultra-reliable wireless connectivity to moving vehicles and machines. Its compact form factor makes it very simple to integrate into industrial assets. It can operate as WGB unit, URWB unit, as Wi-Fi AP, or URWB and WI-Fi AP simultaneously to enable any use case and leverage the existing wireless environment.
The Catalyst IW9165E supports WGB mode, which allows it to connect to a Cisco access point infrastructure, and Universal WGB (uWGB) mode, which allows it to connect to a third-party access point infrastructure. Both of these modes help bridge the wired clients that are behind the WGB to the access point on the infrastructure side.
Low power consumption, rugged IP30 design, small form factor, and DIN rail mount capabilities make the Catalyst IW9165E an ideal product operating as a wireless client for Automated Guided Vehicle (AGV) and Autonomous Mobile Robot (AMR) deployments, or as a Wi-Fi AP to be installed in cabinets and other places where size is a limiting factor. An M12 adapter and rail certifications make the Catalyst IW9165E a preferred choice for onboard train deployments as well.
The Catalyst IW9165E supports WGB mode, which allows it to connect to a Cisco access point infrastructure, and Universal WGB (uWGB) mode, which allows it to connect to a third-party access point infrastructure. Both of these modes help bridge the wired clients that are behind the WGB to the access point on the infrastructure side.
Low power consumption, rugged IP30 design, small form factor, and DIN rail mount capabilities make the Catalyst IW9165E an ideal product operating as a wireless client for Automated Guided Vehicle (AGV) and Autonomous Mobile Robot (AMR) deployments, or as a Wi-Fi AP to be installed in cabinets and other places where size is a limiting factor. An M12 adapter and rail certifications make the Catalyst IW9165E a preferred choice for onboard train deployments as well.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Frequency band | 5.5 - 5.7, 5.86 - 5.92 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 5.5 - 5.7, 5.86 - 5.92 GHz |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Software | |
| Bundled software | IOS XE Software Release 17.14.1+ |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Frequency band | 5.5 - 5.7, 5.86 - 5.92 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Security | |
| Security algorithms | EAP-TLS, EAP-TTLS, PEAP |
| Management features | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| DC voltage range | 24 - 48 V |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Placement | Wall |
| Product colour | Black |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | System, Signal strength |
| Antenna | |
| Number of connectors | 5 |
| Antenna type | External |
| Antenna gain level (max) | 15 dBi |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | System, Signal strength |
| Weight & dimensions | |
| Width | 152 mm |
| Depth | 124 mm |
| Weight | 750 g |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| Bundled software | IOS XE Software Release 17.14.1+ |
| Packaging content | |
| Bundled software | IOS XE Software Release 17.14.1+ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |