We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Catalyst IW9165D White Power over Ethernet (PoE)
SKU
IW9165DH-B-URWB
£1,913.51
£1,594.59
Out Of Stock - Contact for availability
Industrial Wireless 9165D, 11ax 6E, 2 RF ports, B domain, URWB software
Category: Wireless Access Points
| SKU | IW9165DH-B-URWB |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Catalyst IW9165D is designed to make wireless backhaul deployment simple. It comes with a built-in directional antenna that enables long-range, high-throughput connectivity anywhere fiber is not an option, so you can create a fixed wireless infrastructure (point-to-point, point-to-multipoint, and mesh) as well as backhaul traffic from mobile devices along wayside or trackside deployments. The external antenna ports let you quickly extend your network to new places when needed and choose the right antenna based on the use cases and deployment architectures. With heavy-duty IP67 design, the Catalyst IW9165D is certified to operate under wet, dusty, and extreme temperature conditions.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Frequency band | 4.92 - 4.98, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.72, 5.745 - 5.825 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 4.92 - 4.98, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.72, 5.745 - 5.825 GHz |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Software | |
| Bundled software | Unified Industrial Wireless Software Release 17.12.1+ |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Frequency band | 4.92 - 4.98, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.72, 5.745 - 5.825 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.11a, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Security | |
| Security algorithms | EAP-TLS, EAP-TTLS, PEAP |
| Management features | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| DC voltage range | 24 - 48 V |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Placement | Pole |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | System |
| Antenna | |
| Number of connectors | 3 |
| Antenna type | Internal & external |
| Antenna gain level (max) | 15 dBi |
| Antenna direction type | Directional |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | System |
| Weight & dimensions | |
| Width | 183 mm |
| Depth | 91 mm |
| Weight | 2 kg |
| Height | 180 mm |
| Packaging data | |
| Bundled software | Unified Industrial Wireless Software Release 17.12.1+ |
| Packaging content | |
| Bundled software | Unified Industrial Wireless Software Release 17.12.1+ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |