We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco C9400-LC-48XS network switch module Gigabit Ethernet
SKU
C9400-LC-48XS
£31,489.86
£26,241.55
Out Of Stock - Contact for availability
Cisco Catalyst 9400 Series 48-Port 10 Gigabit Ethernet (SFP+)
- Supports up to 48 ports of 10GE SFP+ or 48 Ports 1GE SFP
- SFP+ and SFP can be used simultaneously on the same line card without any restrictions
- Supported on Cisco IOS XE Software Release 17.8 or later
- IEEE 802.1AE (MACsec-256) capability in hardware
- Layer 2 to Layer 4 Jumbo Frame support (up to 9216 bytes)
- Designed for enterprise backbone and collapsed access deployments
Category: Switch Modules
| SKU | C9400-LC-48XS |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
The Cisco Catalyst 9400 Series 48-port 10 Gigabit Ethernet line card can be deployed for high-performance and high-density 10 Gigabit Ethernet aggregations in the campus and in small to medium-sized networks as a core switch. The Cisco Catalyst 9400 Series 48-port 10 Gigabit Ethernet line card supports standard Small Form-Factor Pluggable Plus (SFP+) optics. The ports can be used interchangeably as Gigabit Ethernet and 10 Gigabit Ethernet to support phased migration from Gigabit Ethernet to 10 Gigabit Ethernet.
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 48 |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 90 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating altitude | -60 - 3000 m |
| Technical details | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |