We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco C9400-LC-48TX network switch module Gigabit Ethernet
SKU
C9400-LC-48TX
£12,664.39
£10,553.66
Out Of Stock - Contact for availability
Cisco Catalyst 9400 Series 48-Port Data 10G multigigabit (RJ-45)
- 48 ports nonblocking 10GBASET, 5/2.5G multigigabit, 1000/100M module (RJ-45)
- Supported on Cisco IOS XE Software Release 17.13.1 or later
- Requires C9400X-SUP-2/2XL
- Energy Efficient Ethernet 802.3az
- IEEE 802.1AE (MACsec-256) capability in hardware
- Layer 2 to Layer 4 Jumbo Frame support up to 9216 bytes
- Ideal for campus and branch applications requiring enhanced performance
Category: Switch Modules
| SKU | C9400-LC-48TX |
|---|---|
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
Cisco Catalyst 9400 Series 48-Port 10G mGig (RJ-45) Data Line Card (C9400-LC-48TX)
The Catalyst 9400 Series switch 48 port multigigabit Data line card supports 10GBASET, 5/2.5Gbps, and 1000/100Mbps. Designed for higher bandwidth copper deployments.
The Catalyst 9400 Series switch 48 port multigigabit Data line card supports 10GBASET, 5/2.5Gbps, and 1000/100Mbps. Designed for higher bandwidth copper deployments.
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3an, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 48 |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 90 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating altitude | -60 - 3000 m |
| Technical details | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |