We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco C9400-LC-24XY= network switch module Gigabit Ethernet
SKU
C9400-LC-24XY=
£23,959.68
£19,966.40
Out Of Stock - Contact for availability
Cisco Catalyst 9400 Series 20-Port 25G (SFP28) and 4-Port 10G (SFP+), Spare
- Supports up to 12 ports of 40GE QSFP+ or 4 Ports 100GE QSFP28 and 4 Ports 40GE QSFP+
- QSFP28 and QSFP+ can be used simultaneously on the same line card
- Requires C9400X-SUP-2/2XL
- Supported on Cisco IOS XE Software Release 17.12.1 or later
- IEEE 802.1AE (MACsec-256) capability in hardware
- Layer 2 to Layer 4 Jumbo Frame support (up to 9216 bytes)
- Designed for enterprise backbone and collapsed access deployments
Category: Switch Modules
| SKU | C9400-LC-24XY= |
|---|---|
| EAN | 0889728504751 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
Cisco Catalyst 9400 Series 4 port 100 G QSFP28)+4 port 40G (QSFP+) or 12-port 40 Gigabit Ethernet (QSFP+) Line Card (C9400-LC-24XY=)
The Cisco Catalyst 9400 Series 12-port 40 Gigabit Ethernet, or 4-port 100 Gigabit Ethernet plus 4-port 40 Gigabit Ethernet line card can be deployed for high-performance and high-density 100G or 40 Gigabit Ethernet aggregations in the campus and in small to medium-sized networks as a core switch. The Cisco Catalyst 9400 Series 12-port 40G Gigabit Ethernet line card supports standard Quad Small Form-Factor Pluggable 28 and Plus (QSFP28 and QSFP+) optics. The ports can be used full 40 Gigabit Ethernet or 100 and 40 Gigabit Ethernet to support phased migration from 40 Gigabit Ethernet to 100 Gigabit Ethernet.
The Cisco Catalyst 9400 Series 12-port 40 Gigabit Ethernet, or 4-port 100 Gigabit Ethernet plus 4-port 40 Gigabit Ethernet line card can be deployed for high-performance and high-density 100G or 40 Gigabit Ethernet aggregations in the campus and in small to medium-sized networks as a core switch. The Cisco Catalyst 9400 Series 12-port 40G Gigabit Ethernet line card supports standard Quad Small Form-Factor Pluggable 28 and Plus (QSFP28 and QSFP+) optics. The ports can be used full 40 Gigabit Ethernet or 100 and 40 Gigabit Ethernet to support phased migration from 40 Gigabit Ethernet to 100 Gigabit Ethernet.
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 1588, IEEE 802.1as, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Link aggregation | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| SFP module slots quantity | 20 |
| Performance | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating altitude | -60 - 3000 m |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950-1, CAN/CSA-C222.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950.1, IEEE 802.3 |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR Part 15, CISPR22 Class A, EN 300 386 V1.6.1, EN 55022 Class A, EN 55032 Class A, CISPR 32 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, ICES-003 Class A, TCVN 7189 Class A, V-3 Class A, CISPR24, EN 300 386, EN55024, TCVN 7317 |
| Certification | RoHS5 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 379 mm |
| Depth | 370 mm |
| Height | 40.6 mm |
| Technical details | |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |