We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Aironet 2.4 GHz MIMO, Refurbished network antenna MIMO directional antenna RP-TNC 4 dBi
SKU
AIR-ANT2440NV-R-RF
£154.26
£128.55
Out Of Stock - Contact for availability
Aironet 2.4-GHz MIMO Wall-Mounted Omnidirectional Antenna, Refurbished
Category: Network Antennas
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
|---|---|
| SKU | AIR-ANT2440NV-R-RF |
| EAN | 0882658857584 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Out of Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Frequency band | 2.4 - 2.484 GHz |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 36° |
| Vertical beam width | 36° |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Features | |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Frequency band | 2.4 - 2.484 GHz |
| Antenna type | MIMO directional antenna |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2:1 |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 36° |
| Vertical beam width | 36° |
| Purpose | Outdoor |
| Polarization | Dual polarization |
| Cable length | 0.914 m |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Frequency band | 2.4 - 2.484 GHz |
| Antenna type | MIMO directional antenna |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2:1 |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 36° |
| Vertical beam width | 36° |
| Purpose | Outdoor |
| Polarization | Dual polarization |
| Cable length | 0.914 m |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.54 kg |
| Weight | 623.6 g |
| Width | 160 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 218 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |