We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Case Logic Campus CCAM1216 Sugared Peach backpack Casual backpack Polyester
SKU
3205192
£32.22
£26.85
Out Of Stock - Contact for availability
Campus Commence Recycled Backpack 24L, Sugared Peach
- Flexible laptop storage sleeve fits laptops up to 15.6" or doubles as a stretch-fit pocket for other personal items
- Built to last with 100% recycled 600D polyester body material combined with padded, durable 100% recycled 1200D polyester base
- Contoured shoulder straps and a quilted, fully-padded back panel ensure a comfortable carry
- Large side pocket conveniently stores a water bottle or other small items
- Quick-access front pocket provides slip pockets for small electronics and pens plus room for small accessories
- One large main compartment designed to fit books and folders
- Web haul handle to easily grab and go
- Rain flap covers main compartment zipper to protect belongings
- Constructed with GRS-certified recycled materials made from 11 plastic bottles
Category: Backpacks
| SKU | 3205192 |
|---|---|
| EAN | 0085854257299 |
| Manufacturer | Case Logic |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Campus |
| PDF URLs |
View PDF |
Made from recycled materials and with campus-ready features, this 24L pack will keep a laptop, tablet and school gear within reach.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Closure type | Zipper |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Coloration | Pattern |
| Linear mass density | 600 D |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Polyester |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Style | City |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Peach |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Weight | 410 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 31 x 265 mm |
| Height | 430 mm |
| Depth | 270 mm |
| Volume | 24 L |
| Packaging data | |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 450 mm |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Material | Polyester |
| Made with recycled materials | Yes |
| Technical details | |
| Made with recycled materials | Yes |
| Product main colour | Peach |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 470 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 145 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.8 kg |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |