We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI SS03XL compatible 50Wh replacement battery for HP Elitebook
SKU
SS03XL-BTI
£53.44
£44.53
Out Of Stock - Contact for availability
SS03XL compatible 50Wh replacement battery for HP Elitebook
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | SS03XL-BTI |
|---|---|
| EAN | 5059902023773 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage Replacement 3 cell battery for HP Elitebook 735 G5 G6 745 830 836 industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 4330 mAh |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 4330 mAh |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |