We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement battery for LENOVO - IBM Lenovo Thinkpad T410/20/30 T510/20/30 W510/20/30 L410/12/20/21/30 L510/12/20/30 laptops replacing OEM Part numbers: 45N1011 45N1010 70++ 0A36303 45N1013 42T4739 42T4799 42T4801 42T4803// 10.8V 8400mAH
SKU
0A36303-BTI
£69.47
£57.89
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement battery for LENOVO - IBM Lenovo Thinkpad T410/20/30 T510/20/30 W510/20/30 L410/12/20/21/30 L510/12/20/30 laptops replacing OEM Part numbers: 45N1011 45N1010 70++ 0A36303 45N1013 42T4739 42T4799 42T4801 42T4803// 10.8V 8400mAH
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Type | Battery |
|---|---|
| SKU | 0A36303-BTI |
| EAN | 5056006105664 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Battery Technology, Inc. (BTI) is a global supplier of replacement batteries & AC power adapters for notebook computers; batteries for digital cameras, PDA's and other mobile devices and batteries for APC/UPS systems. With production facilities in California and Hong Kong, BTI maintains an unparalleled level of product availability for customers in North America while forecasting and managing the timely delivery of finished goods worldwide.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 6600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Battery capacity | 71 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Lenovo Thinkpad T410, T410I, T420, T420I, T510, T520, T520I, W510, W520 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Battery capacity | 6600 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 71 Wh |
| Number of battery cells | 9 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Lenovo Thinkpad T410, T410I, T420, T420I, T510, T520, T520I, W510, W520 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |