We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement Battery for Latitude E5450 E5550 replacing OEM part numbers G5M10 0G5M10 8V5GX VMKXM PF59Y 451-BBLK 451-BBLN // 7.4V 6460mAh 51Whr
SKU
451-BBLK-BTI
£58.80
£49.00
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement Battery for Latitude E5450 E5550 replacing OEM part numbers G5M10 0G5M10 8V5GX VMKXM PF59Y 451-BBLK 451-BBLN // 7.4V 6460mAh 51Whr
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 451-BBLK-BTI |
| EAN | 5059902022745 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage Replacement Battery for Latitude E5450 E5550 replacing OEM part numbers G5M10 0G5M10 industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 6890 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery | |
| Brand compatibility | DELL |
| Battery capacity | 6890 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Compliance certificates | CE |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | DELL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |