We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement Battery for Latitude 5580 5480 5280 5290 5490 5491 5495 5591 Precision 3530 7520 replacing OEM part numbers GJKNX 0GJKNX GD1JP FPT1C 5YHR4 451-BBZG // 7.6V 8560mAh 68Whr
SKU
FPT1C-BTI
£50.77
£42.31
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement Battery for Latitude 5580 5480 5280 5290 5490 5491 5495 5591 Precision 3530 7520 replacing OEM part numbers GJKNX 0GJKNX GD1JP FPT1C 5YHR4 451-BBZG // 7.6V 8560mAh 68Whr
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| SKU | FPT1C-BTI |
|---|---|
| EAN | 5059902023117 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage Replacement Battery for Latitude 5580 5480 5280 5290 5490 5491 5495 5591 Precision industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8560 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 8560 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |