We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement Battery for Inspiron 13 5368 15 5565 17 5765 Latitude 13 3379 Vostro 14 5468 replacing OEM part number(s) WDX0R 11.4V 3684mAh
SKU
WDX0R-BTI
£42.36
£35.30
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement Battery for Inspiron 13 5368 15 5565 17 5765 Latitude 13 3379 Vostro 14 5468 replacing OEM part number(s) WDX0R 11.4V 3684mAh
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | WDX0R-BTI |
| EAN | 0886734871051 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
3C BATTERY DELL INSPIRON 53 OEM: WDX0R 3CRH3 industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 3680 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 3680 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |