We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement Battery for HP - COMPAQ HP Elitebook 1040 G3 replacing OEM part numbers BG06XL 804175-1B1 // 3-cell 11.4V 3780mAh
SKU
805096-005-BTI
£52.10
£43.42
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement Battery for HP - COMPAQ HP Elitebook 1040 G3 replacing OEM part numbers BG06XL 804175-1B1 // 3-cell 11.4V 3780mAh
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | HP |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | 805096-005-BTI |
| EAN | 5059902019615 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
Origin Storage 805096-005-BTI industrial rechargeable battery
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 3950 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | HP |
| Battery capacity | 3950 mAh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Compliance certificates | CE |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |