We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BTI Replacement Battery for Dell XPS 9370 9380 7390 Inspiron 7490 Latitude 3301 replacing OEM part numbers DXGH8 G8VCF H754V // 4-cell 7.6V 6500mAh
SKU
DXGH8-BTI
£65.47
£54.56
Out Of Stock - Contact for availability
Replacement Battery for Dell XPS 9370 9380 7390 Inspiron 7490 Latitude 3301 replacing OEM part numbers DXGH8 G8VCF H754V // 4-cell 7.6V 6500mAh
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | DXGH8-BTI |
| EAN | 5056006185079 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 6500 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Battery capacity | 49 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | XPS 9370/9380/7390, Inspiron 7490, Latitude 3301 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Dell |
| Battery capacity | 6500 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 49 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Product colour | Black |
| Compatible products | XPS 9370/9380/7390, Inspiron 7490, Latitude 3301 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Dell |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |